آشنایی با جنگل های ایران: از شمال تا جنوب

آشنایی با جنگل های ایران: از شمال تا جنوب

 همه ی ما همیشه نام جنگل های ایران را به کرات و به صورت جداگانه و متمایز، در اثر وقوع یک پیشامد محیط زیستی خاص یا در مستند ها برای آشنایی بیشتر شنیده ایم، اما آیا همه ی آنها را میشناسیم؟ در ایران چند جنگل وجود دارد و آیا همه آنها در شمال کشور خلاصه شده اند؟ مشخص است که پاسخ منفی است. شما می توانیدانواع جنگل را در مناطق و بخش های مختلف کشور بسته به یک ساختار آب و هوایی خاص بیابید. در واقع در ایران 14 میلیون هکتار جنگل وجود دارد و اگر بخواهیم آنها را روی نقشه تعیین کنیم، به نواحی مختلفی بر می خوریم.

نواحی مرتبط با جنگل های ایران

در یک نگاه کلی جنگل های ایران به نواحی هیرکانی (شمال ایران)، نواحی خلیج فارس (حرا)، ارسباران، زاگرس، ایران و توان (مرکز ایران) تقسیم بندی می شوند. شما در تصویر زیر به خوبی می توانید این نواحی را شناسایی کنید. هریک از این نواحی ویژگی ها و تمایزات مخصوص به خود را دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

جنگل های هیرکانی

جنگل های ناحیه دریا خزر

به جنگل های این ناحیه هیرکانی هم می گویند که در یک بستر مرطوب رشد کرده و شکل گرفته اند. این جنگل در نوار سبز حاشیه جنوبی دریای خزر واقع شده است و انواع و اقسام گونه های گیاهی را در خود جای داده است. در آن درخت های افرا، بلوط، راش و توسکا دیده می شود.

نواحی خلیج فارس (جنگل های حرا)

این ناحیه شامل بخش جنوب و جنوب غرب ایران است و تنوع گیاهی کمتری در مقایسه با ناحیه هیرکانی دارد. درخت ها و پوشش گیاهی که در این ناحیه قرار داد بیشتر شامل کهور یا کنار است. درختان حرا نیز در نزدیکی ساحل دیده می شوند.

جنگل حرا

نواحی ارسباران جنگل های ایران

در ارسباران گونه های نادر گیاهی به کرات دیده می شود و این منطقه نیز آب و هوای مرطوب دارد. این ناحیه را جزء ذخایر ژنتیکی زمین به حساب می آورند، وجود چوب درختان ممرز، زبان گنجشک، ارس، داغدان، ملچ و غیره در این ناحیه باعث زیبایی و تنوع زیستی فراوان آن شده است.

جنگل ارسباران

ناحیه زاگرس جنگل های ایران

جنگل هایی که در ناحیه زاگرس نیز شامل بسیاری از استان های ایران مانند همدان، اصفهان، فارس، ایلام، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و غیره می شود. اینجا به ناحیه بلوطی کشور معروف است و آب و هوای آن فراخور هر بخش گرمسیری می باشد.

جنگل های زاگرس

ناحیه ایران و توران

ناحیه جنگل های ایران و توران 1.4 میلیون هکتار است و آب و هوایی خشک و نیمه خشک دارد. این ناحیه در بخش مرکزی فلات ایران واقع شده است و دما بسته به تابستان و زمستان متغیر است. فاصله درختان در این ناحیه زیاد است و این به دلیل شرایط جوی منطقه است.

در صورت سفر به هر یک از نواحی نامبرده می توانید با مراجعه به سایت یا اپ املاک باشی در جهت رزرو اقامتگاه روزانه مانند سوئیت، آپارتمان مبله، خانه و ویلا اقدام نمایید.

مطلب پیشنهادی

عمارت خسروآباد

عمارت خسروآباد سنندج؛ رویایی ترین عمارت

در میان تمام عمارتهای تاریخی برجای مانده از دوره قاجار در سنندج، باید به عمارت خسروآباد اشاره کنیم. این عمارت دیدنی و زیبا از جمله جاذبه های گردشگری در سنندج است، که بسیاری از مسافران را به سمت خود جذب می کند. می توانید ساعت ها برای بازدید از قسمت های مختلف این عمارت زمان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.